Ara 4.2017 / 11.53 / / Kategori:
Yargı Bağımsızlığı için Adalet Yüksek Kurumu Oluşturma Önerisi

15 Kasım 2016 tarihinde toplanan Daha İyi Yargı Derneği Genel Kurulu’nun, yönetim kuruluna verdiği görev çerçevesinde; yeni Anayasa’da düzenlenmesi gereken ve derneğin çalışma alanında yer alan konularda bir öneri belgesi taslağı hazırlandı. Taslak üyelerle paylaşıldı ve mutabakat sağlandı. Bununla birlikte, çalışmanın kamuoyu ile paylaşılmasından önce Anayasa değişikliği sürecinin başlaması üzerine, belgenin açıklanmasının Anayasa değişikliği sürecinin sonuna kadar ertelenmesine karar verildi.

Bu çerçevede, Daha İyi Yargı Derneği adına geliştirilmiş olan görüşlerden birisi de yargının üst yapılanmasında “Adalet Yüksek Kurumu” oluşturulması fikriydi.

15 Kasım 2017 tarihinde, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) ve Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) Derneği Türkiye Temsilciliği ortaklığı ile düzenlenen “Anayasa Değişikliği Sonrası Yargı Gücünün Bağımsızlığı” başlıklı panelde, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gün tarafından, Adalet Yüksek Kurumu önerisi hakkında bir sunum yapıldı ve katılımcıların görüşlerini alındı.

Yargı Bağımsızlığı için Adalet Yüksek Kurumu Oluşturma Önerisi belgesini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:

http://www.dahaiyiyargi.org/wp-content/uploads/2017/12/Daha-Iyi-Yargi-Dernegi-Adalet-Yuksek-Kurumu-Onerisi-2017.pdf

Mehmet Gün sunum videosunu Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz:

https://youtu.be/jiAg3gKgcLw

Yorum Yap
0 Yorum
Arama:
ARA