To The Presidental Candidates Political Party Leaders Call For Judical Reform

We, the Better Justice Association, are a politically neutral think-tank that has been working on a voluntary basis for over 10 years to develop solutions to the judiciary’s problems.
We call on you, the presidential candidates and political party leaders, to pledge to the public prior to 14 May 2023 elections that you will solve the judiciary’s problems, that are the root of all of Türkiye’s problems, and to make judicial reform the very first matter you attend to after assuming Office.

CUMHURBAŞKANI ADAYLARINA VE SİYASİ PARTİ LİDERLERİNE YARGI REFORMU ÇAĞRISI

Siz cumhurbaşkanı adaylarını ve siyasi parti liderlerini, 14 Mayıs 2023 seçimleri öncesinde kamuoyuna, Türkiye’nin tüm sorunlarının kök sebebi olan yargı sorununu çözme sözü vermeye, seçim sonrasında ilk iş olarak da yargı reformunu gerçekleştirmeye çağırıyoruz.

Yargıyı yasama ve yürütmeden ve diğer siyasi odaklardan bağımsız kılmak, yetkin, etkin ve verimli çalışır, görevini özgürce yapabilir, kendi içinde hesapverir ve tam bağımsız hale getirmek zorunludur. Bunun için 9 maddede sıraladığımız temel reformların öncelikle gerçekleştirilmesi ülkemizin acil ihtiyacıdır.