11. Kalkınma Planı ve Kalkınma Planlarında Adalet Hizmetleri

Türkiye’nin 2019-2023 yıllarında izleyeceği yol haritasını ortaya koymayı amaçlayan 11. Kalkınma Planı 18 Temmuz 2019 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay “11. Kalkınma Planı, milletimizin temel değerlerini ve beklentilerini karşılamak, ülkemizin uluslararası konumunu yükseltmek ve halkımızın refahını artırmak için temel bir yol haritası olacaktır.” ifadesi ile Plan’ı Meclis’e sundu.

11. Kalkınma Planı, Daha İyi Yargı Derneği’nin çalışma alanına giren Adalet Hizmetleri faslında 2023 yılına kadar uygulanacak politika ve tedbirlere 22 madde ile yer verdi.

Kalkınma planlarında Adalet Hizmetleri faslı 1973 yılında yayınlanan 3. Beş Yıllık Kalkınma Planı’ndan beri yer almaktadır. Ancak bu fasıllar hukuk camiasında yeterli ilgiyi görmekte, geniş kapsamlı olarak tartışılmamakta ve geri planda kalmaktadır.

Bu bilgi notunda, söz konusu eksikliği biraz olsun gidermek üzere, Kalkınma Planları hakkında bilgi verecek, geçmişten bugüne yayınlanan planlarda yer alan adalet hizmetleri fasıllarını inceleyecek ve 11. Kalkınma Planı’ndaki politika ve tedbirlere daha yakından bakacağız.