A’dan Z’ye Türk Yargı Reformu

Türkiye’nin yargı sorununu kökünden çözmek için (i) verimli çalışmaya, kaliteli hizmet üretimine odaklanan; (ii) yönetim biliminin gereklerine uyarlı, yalın yapılanmış olan; (iii) her türlü işlem ve kararında tam şeffaflığın sağlanmış olduğu; (iv) tam hesapverir, her türlü işlem ve kararın yargısal denetime tabi olan, (v) toplumun, isteyen herkesin süreçlere katılabildiği ve denetleme imkanına sahip olduğu bir sistem tasarımı gerçekleştirmeye çalıştık. Bu amaçla geliştirdiğimiz tasarım ve taslaklar, klasik manada bir yargı kurulu olan Hakimler ve Savcılar Kurulu’nu yeniden yapılandırmak için değildir; yargı sisteminin tamamını, mahkemelerden yargılama usullerine ve yargı mesleklerine, meslek kuruluşlarından yargısal denetimi sağlayan yeni bir mahkemeye ve merkezinde bir düzenleyici kurum olan geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır.
Temel fikir yargı teşkilatını kaliteli hizmet üretir hale getirmektir.
Bu nedenle hizmet üretiminin merkezinde bir düzenleyici kurum öngördük; düzenleyeceği hususları dikkate alarak kurumu tasarladık. Hizmet birimlerini ve üreticilerini kapsayan sistemin şeffaflık ve hesapverirliğini, her türlü işlem ve kararın yargısal denetimini ve bunu sağlayacak bir mahkeme kurarak çözdük. Tasarladığımız sistemin her bir ayağı tam bağımsız olan üç temel direği vardır: (i) Düzenleyici kurum; (ii) hizmet üreticisi meslekler ve kuruluşları; (iii) yargısal denetimi sağlayacak uzman bir mahkeme, Adalet Yüksek Mahkemesi.
Birçoklarının yaptığı gibi başka bir toplumun kendi ihtiyacı için geliştirdiği çözümü Türkiye’ye uyarlamaktan özellikle kaçındık. Genç bir ekiple çalışarak sorunlara kökten ve kalıcı çözüm getiren yeni ve tamamen özgün bir tasarım oluşturduk. Daha sonra uluslararası tecrübeleri inceleyerek çözümlerimizin sağlıklı, köklü ve isabetli olduğundan emin olduk.

9 Çözüm Önerisi

Yönetici Özeti

Tüm Rapor

Kitap İncelemeleri

“Kurumlarına güven duyulan toplumlarda yaşam kalitesi artıyor. İyi çalışan bir hukuk sistemi ve iyi yönetişim ise kurumlarına güven duyulan bir toplum ve sürdürülebilir bir gelecek için vazgeçilmez unsurlar. Bu nedenle, değerli çalışmanıza katkı sağlayabilmek benim için de heyecan verici oldu.”

Dr. Yılmaz ARGÜDEN

Devamını okumak için

“Daha İyi Yargı Derneği Başkanı hukukçu Mehmet Gün, Türkiye’nin önünde gerçekten adalet dağıtabilen bir yargı düzeni için bir fırsat penceresi olduğuna inanıyor. Dün sanal ortamda yaptığı basın toplantısında bu fırsatı yeni bir Anayasa, ya da Anayasa’nın gözden geçirilmesi tartışmalarına bağlıyordu. Basın toplantısı, özellikle 1 Eylül’deki Adli Yıl açılışından önce düzenlenmişti. Zamanlamadaki amaç, yargının sorunlarının dile getirildiği adli yıl açılışından önce, sadece eleştiri değil, adil bir yargı düzeni için kapsamlı önerileri de gündeme getirmekti…Çalışmanın dikkat çekici, yargı adına özeleştirel, siyaset adına eleştirel saptamaları var.”
“Clearly developed by experienced local experts of law and justice in Turkey, the Turkish Judicial Reform A to Z offers a series of both bottom-up and top-down innovative solutions for judicial reform. From an interdisciplinary lens, the Study seeks to address issues of competency, corruption, and legitimacy within the justice system”

Dr. Sara Razai

“I have read the white paper with real admiration, I think its notable because it focuses on what practical needs to be done to achieve the result which all political people want to see in the UK, just as in all our countries and its better functioning judicial system”

Sir William Blair

“A crucial point that this important white paper highlights is the involvement of professional associations in disciplining its members, following the standards set by the European Court of Human Rights. The value of efficiency is crucial, and it is important that the judiciary is protected from political attacks. The BJA ‘s white paper covers these issues in detail, offering sophisticated answers to these concerns”

Doc. JUDr. David Kosař