“A’dan Z’ye Türk Yargı Reformu” İngiltere ve Brüksel Temasları Bilgi Notu

Derneğimizin “A’dan Z’ye Türk Yargı Reformu” çalışması İngiltere’de Lordlar Kamarası’nda ve sivil toplum kuruluşlarına; Brüksel’de Avrupa Parlamentosu temsilcilerine ve AB’nin uzman bürokratlarına tanıtılmıştır.

Londra’daki toplantımız Birleşik Krallık Parlamentosu’nda Lordlar Kamarası’nda gerçekleşti. Lord Iain McNicol’ın ev sahipliğindeki toplantıya IBA – Uluslararası Barolar Birliği, İngiltere ve Galler Hukuk Topluluğu ve UCL (University College London) Yargı Enstitüsü’nden uzmanlar katılmıştır.

Londra’da ayrıca Britanya Uluslararası Karşılaştırmalı Hukuk Enstitüsü (British Institute of International Comparative Law / BIICL) ile görüşerek çözümlerimizi değerlendirdik. Yeni Zelanda, Avustralya, İtalya ve Arnavutluk’tan yargı politikaları konusunda çalışan uzmanlarla fikir alışverişinde bulunduk.

Brüksel’de ise A’dan Z’ye Türk Yargı Reformu çalışması, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor’a, Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye Masası Şefi Bernard Brunet’ye, yine Türkiye Masası’ndan AB Dış İlişkiler Servisi Şefi Dr. Ferdinand Kopp’a ve Avrupa Komisyonu Adalet ve Tüketiciler Genel Müdürlüğü Uluslararası Veri Akışı ve Korumasından Sorumlu Birim Amiri Başkanı Bruno Gencarelli’ye anlatılmıştır.