Avukatlık Kanunu Görüşümüz Venedik Komisyonu’nda

11 Temmuz 2020 tarihli ve 7249 sayılı Kanunla 1136 sayılı Avukatlık Kanununda yapılmış olan değişikliklerle ilgili olarak Venedik Komisyonu, Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi Denetleme Komitesi’nin 27 Mayıs 2020 tarihinde Komisyon’dan görüş istemesinin ardından, bir değerlendirme yapacağını duyurmuştur. Komisyonun görüşü değerlendirilmek üzere, 8-9 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşecek olan Venedik Komisyonu Genel Kurul Toplantısı gündemine alınmıştır. Bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu duyuruya istinaden, Derneğimizin Avukatlık Kanunundaki değişikliklere ilişkin 20 Mayıs 2020 ve 3 Temmuz 2020 tarihlerinde yayınlamış olduğu iki raporumuzu, Dernek Başkanımız Av.Mehmet Gün imzalı bir mektup ile birlikte Avrupa Komisyonu Genel Sekreteri Marija Pejčinović Burić’e ilettik. Mektubumuza buradan erişebilirsiniz.

Avrupa Komisyonu Genel Sekreter Vekili Miroslav Papa imzalı cevabi mektup 24 Ağustos tarihinde derneğimize iletilmiştir. Cevapta, derneğimiz mektubu ve görüşlerinin Venedik Komisyonu’na iletildiği belirtilmiştir. Cevabi mektubu burada okuyabilirsiniz.